 |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
|
|
|
|
|
Korgförlängning
Till korgen på Hydremas 912-serie kan man nu få en korgförlängning som ökar korgens bakkant med 400 mm. Speciellt genom att tippa åt sidorna uppnås en fördel av att kunna placera grus, sand, etc. längre bort från bakhjulet.
Har tillverkats av hög hållfastighets stål i samma kvalitet som korgen vilket ger stor styrka.
Förlängningen finns som fabriksmonterad eller till eftermontering.
Förlängningen passar också 912HM och utgångna modeller som 910, 912, 912C |
|
|
|
|
|
|
|
|
Fjädrat framaxel med nivåreglering
Hydrema 912DS modellen är försedd med ett helt nyutvecklat fjädringssystem på framaxeln. Systemet är ett elektrohydrauliskt fjädersystem med oberoende fjädringscylindrar och nivåreglering för de två framhjulen.
Systemet ger med sin snabba reglering och långa fjädervandring en hittills osedd komfort för denna typ av maskiner.
Föraren får nedsatt vibrationsnivå under en lång arbetsdag och upplever en väsentligt högre effektivitet, speciellt vid längre transportsträckor.
912DS modellen är utvecklad för de mest professionella och krävande användare. |
|
|
|
|
|
|
|
|
MultiTip
Med tillvalsalternativet MultiTip kan dumpern vrida korgen 180 grader steglöst och lasta av i hela intervallet. Funktioner som tippbroms och automatisk tipgas effektiviserar arbetsprocessen.
Alternativet MultiTip innehåller dessutom Auto Body Return-system, så att korgen snabbt och automatiskt åter går till utgångsläget.
Vridsystemet är lagrat i en kraftig kullagerkrans och vridrörelsen drivs av två dubbelverkande cyindrar.
|
|
|
|
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
|  |